Android-sdk

Eclipse Android SDK Kurulumu Videolu Resimli Anlatım

Bu yazımızda Eclipse IDE kullanmak isteyen ve Android programlama işlerine yeni başlayanların sorularını tek tek cevaplamak yerine böyle bir konu yayınlamaya karar verdik.

Eclipse android SDK kurulumuna başlarken, bilgisayarınızda JDK kurulu değilse, JDK indirip bilgisayarımıza yüklüyoruz. JDK indirmek için tıklayın.  JDK kurulu değilse muhtemelen hatayla karşılaşacağız, çünkü sadece JRE kurulu olması malesef Android için yeterli değil.

Sıra SDK’ya geldi. SDK indirmek için Android SDK sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Eğer kısıtlamanız yoksa direk şu linkten indirebilirsiniz. SDK indirmek için tıklayın. İkinci sıradaki recommended olanı indirirsek eğer, direk olarak exe dosyasından kurabilirsiniz. C:\Program Files\Android\android-sdk-windows klasörü içine kuracaktır.

Android sdk Eclipse Android SDK Kurulumu Videolu Resimli Anlatım

 

Kısıtlama söz konusu ise, siteye giremediyseniz, C:\Windows\System32\drivers\etc yolunda gizli dosya olarak korunan hosts dosyasını not defterinde “yönetici olarak açıp” dosyanın altına Google IP’lerini ekliyoruz. IP’lerin bulunduğu dosyayı indirmek için tıklayın. Ardından dosyayı kaydedin. Siteye artık erişebiliyorsunuz. Yukardaki linkten SDK’yı indirin ve kurun. SDK’mız bir köşede bizi beklesin, sıra geldi Eclipse’e.

Eclipse indirmek için tıklayın. Zip dosyası şeklinde gelen Eclipse’i çalışmak istediğiniz herhangi bir yere çıkarın. Eclipse kuruluma ihtiyaç duymaz, zaten kurulu halde geliyor. Eclipse derleyicimizi eclipse.exe’ye tıklayarak açıyoruz. Açılış sayfasından Work Bench’e gidiyoruz. Projelerinizi kaydetmek istediğiniz yeri de seçtikten sonra IDE’niz açıldı.

Şimdi Eclipse’e ADT kurulumu yapacağız, Android’in menüde gözükmeme sorununu da böylece çözmüş oluyor. ADT kurulumu için sırasıyla Help -> Install New Software diyoruz ve Work with kısmına http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ linkini yapıştırıyoruz. Add diyince açılan pencerede Location sekmesine de aynı linki yapıştırın. Name önemli değil. Kaydedip kurulumlar başlayıncaya dek Next’e tıklayın. Yüklemelerin tamamlanmasını bekleyin. Artık Eclipse ve Android’i tanıştırdık.

Android adt kurulum Eclipse Android SDK Kurulumu Videolu Resimli Anlatım

 

Android kütüphanelerini tanıtma işlemini yapıyoruz. SDK yolunu(değiştirmediyseniz C:\Program Files\Android\android-sdk-windows) Windows -> Preferences penceresindeki Android sekmesini seçerek SDK Location hanesine yapıştırıyoruz. Hepsi bu kadar.

Yüklemeler bittikten sonra Eclipse’i yeniden başlatmamız gerektiğine dair bir uyarı alacağız. Bu işlemi de yaptıktan sonra derleyicimiz hazır.

 

Resimli Kuruluma Alternatif Olması Amacıyla Videolu Anlatıma da Bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android Telefonu Bilgisayardan Kontrol Etme 2 - Droid VNC Server başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Aramalar: android sdk kurulumu, android sdk nedir, android sdk indir gezginler, jdk indir gezginler, sdk nedir, android sdk turkce, jdk download gezginler, android sdk indir, android sdk kurulumu resimli, android kurulumu resimli, jdk gezginler, sdk kurulumu

Eclipse Android SDK Kurulumu Videolu Resimli Anlatım” üzerine bir düşünce

  1. Erkan Alkanat

    Geliştiriciler için Google’dan Eclipse’e alternatif, IntelliJ IDEA tabanlı yeni geliştirme ortamı Android Studio.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>